У зв’язку з внесенням змін до Закону України «Про публічні закупівлі» (№1076), у замовників все частіше виникають запитання з приводу діяльності уповноважених осіб.
Нагадаємо, згідно нової редакції «тендерні комітети» будуть ліквідовані з 1 січня 2022 року, а відповідальними за проведення закупівлі вже зараз призначають «уповноважених осіб». Таке нововведення є одним з інструментів професіоналізації публічних закупівель.
Хто така «уповноважена особа» та які обов’язки вона має?
УО – це службова, чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі згідно чинного законодавства. Вона призначається замовником шляхом:
- Надання працівнику із існуючого штату функцій уповноваженої особи, як додаткових обов’язків з відповідною доплатою;
- Укладення трудової угоди згідно із законодавством
- Введення до штатного розпису окремої посади, на яку буде покладено обов’язки УО.
Хто може бути уповноваженою особою?
Чи можуть бути УО начальник відділу, головний бухгалтер, директор, тощо? Так, всі вони можуть отримати обов’язки уповноваженої особи шляхом покладання на них додаткової відповідальності. Однак, вони повинні мати вищу освіту, як правило юридичну або економічну.
Крім того, УО мають підтвердити свій рівень знань, необхідних для роботи з публічними закупівлями на веб-порталі Уповноваженого органу шляхом проходження безкоштовного тестування.
Також, замовник має право призначити декілька уповноважених осіб, за умови, що кожна з них буде відповідальною за організацію і проведення конкретних процедур закупівель.
Винятком, що не можуть бути призначені УО, є посадові особи, представники учасників закупівлі, а також народні депутати України, депутати міської, районної та обласної ради.
Обов’язки уповноваженої особи
До обов’язків уповноваженої особи входить оприлюднення повної та достовірної інформації про закупівлю у системі Prozorro. Саме на неї буде покладена відповідальність заповнення річного плану у системі публічних закупівель.
УО зобов’язана діяти в інтересах Замовника та забезпечувати чесні та об’єктивні процедури закупівлі.
Відповідно, уповноважена особа:
- Здійснює організацію та проведення процедур закупівлі
- Формує річний план в системі Prozorro
- Виконує функції складання, подання та зберігання документації публічних закупівель
У разі порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» уповноважена особа тягне за собою персональну відповідальність згідно з чинним законодавством України.
В цілому, УО робить все те саме, що і «тендерний комітет», але робить все одноосібно і відповідно несе відповідальність за свої рішення сама.
Таким чином, введення профільної посади підвищує ефективність проведення закупівель та зменшує ризики невдалих процедур закупівлі.
Якщо у Вас залишились питання щодо діяльності уповноважених осіб, зв’яжіться з нами та отримайте детальну консультацію про дане нововведення.
Про ці та інші зміни у законі «Про публічні закупівлі» читайте тут: https://asapdemo.com/bez-rubriki/yaki-zmini-prinese-ukrayini-novij-zakon-pro-derzhzakupivli-5-novovveden-yaki-vplinut-na-skorochennya-koruptsijnih-shem/
0 Comments