zakon-o-zakupkah

Які зміни принесе Україні новий закон про держзакупівлі? 5 нововведень, які вплинуть на скорочення корупційних схем

У вересні 2019 року Рада прийняла новий закон (№1076) про державні закупівлі, який вступить в силу вже 19 квітня цього року.

Розглянемо більш докладно, як нові зміни вплинуть за закупівлі, а також, корупційні схеми замовників?

  • Як відомо, замовники часто відхиляють пропозиції учасників, якщо в них є помилки, нехай навіть несуттєві. Однак, згідно з, новим законом, в учасників з’явилася можливість змінити / виправити помилку в перебігу 24 годин після її виявлення.
    З появою такої можливості, учасникам стане легше брати участь ва закупівлі і конкурувати один з одним. Адже, раніше, замовник часто спеціально відкидав ту чи іншу тендерну пропозицію, скориставшись помилками в документації лише як привід в своїх корупційних цілях.
    Зараз же він не має право відхиляти пропозицію, через державних органів, які контролюють всі його подібні дії.
  • Наступна зміна в законі, на яку варто звернути увагу – це нововведенне поняття «аномально низької ціни» (АНЦ), яку постачальник повинен буде обгрунтувати для укладення договору. Також, ця вартість буде підсвічуватися в системі торгів.
    Що все це означає?

zakupkiМається на увазі, що цінова пропозиція, яка на 30% менше наступного, або на 40% менше середнього значення цінової пропозиції конкурентів, за підсумками аукціону буде відображатися на майданчику іншим кольором. Також, замовникам і всім учасникам прийде сповіщення про появу АНЦ в закупівлі. Після цього учасник з такою ціною повинен обґрунтувати контролюючим органам встановлену їм ціну. У разі невиконання такого зобов’язання, його пропозиція буде відхилена.
Деякі побоюються: що, якщо замовник з умислом може прийняти неналежне обгрунтування? В такому випадку, в такому випадку, інші учасники можуть оскаржити рішення замовника в Антимонопольному комітеті.
За підсумком, відображення АНЦ в системі значно полегшить моніторинг з боку громадськості такого роду закупівель, а для учасників стане додатковим маркером.

  • Ще одним пунктом нового закону є персональна відповідальність посадових осіб за порушення законодавства в сфері державних закупівель. Дане нововведення передбачає штраф від 2000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів (34-170 тис. Грн.). Так як же чиновник може «проштрафитися», щоб отримати мінімальне і максимальне покарання?
    Нагадаємо, раніше існувало таке поняття, як «тендерний комітет», до складу якого входили співробітники компанії-замовника. Згідно з новим законом, такі комітети будуть ліквідовані з 1 січня 2022 року, а відповідальним за проведення закупівлі буде «уповноважена особа» – спеціально навчені люди, які будуть організовувати і проводити закупівлі. Саме ці люди тепер будуть відповідальні і покарані штрафами за порушення законодавства, розміри яких будуть визначатися уповноваженими органами.
  • У документі також говориться, що тепер скарги в АМКУ можна буде подавати через систему ProZorro. Чи скоротить це хоч якусь складову корупційних схем?
    В першу чергу, таке нововведення спрямоване на полегшення роботи учасників завдяки економії часу. Адже тепер їм більше не потрібно збирати величезний перелік паперів, який вони відправлять в АМКУ, досить буде скласти електронний документ та оплатити подачу скарги.
    Однак, звичайно, це має відношення до скорочення корупційної складової в держзакупівлі, завдяки залежності вартості подачі скарги від вартості закупівлі.
  • І, нарешті, ProZorro.Market – так званий онлайн-магазин для бюджетних установ, що передбачає введення електронних каталогів поширених товарів. Яким чином він буде діяти?
    За принципом роботи він буде нагадувати інтернет-магазин: постачальники публікують свій товар в каталозі, а замовники, порівнюючи по конкретному товару, будуть вибирати найкращі ціни і умови. Перевага даного нововведення в тому, що замовникам та учасниками не потрібно витрачати кожен раз час на прийом пропозицій, аукціон, підписання договорів на протязі тривалого часу.

Що стосується інших змін, наші фахівці вивчили їх більш детально і готові поділитися з вами перевагами тих чи інших нововведень. Ви можете зв’язатися з нашим юридичним відділом, заповнивши форму нижче:



     

    0 Comments

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Обратный звонок